• Home
  • Usuwanie tatuaży – Q-switch

Usuwanie tatuaży – Q-switch

Do niedawna usunięcie tatuażu bez pozostawienia śladów na skórze było w praktyce nieosiągalne. Dawniej stosowane metody takie jak: dermabrazja (mechaniczne ścieranie naskórka), chemabrazja (głęboki peeling chemiczny), elektrokoagulacja, chirurgiczne wycięcie wiążą się z pozostawieniem blizn, nierzadko szpecących. Nadzieje związane z zastosowaniem laserów ablacyjnych np. laser CO2 nie spełniły się. Laser ten odparowując warstwy skóry grubości 0,1-0,2 mm pozwala w całości usunąć tatuaż . Niestety, usuwany jest nie tylko barwnik, ale i sąsiadujące tkanki. Powoduje to, że powstała rana goi się z pozostawieniem blizny. Jasnym stało się, aby skonstruować urządzenie, które w sposób wybiórczy potrafiłoby zniszczyć barwnik bez uszkodzenia skóry. Warunek ten spełniły dopiero lasery pracujące w trybie Q-switch tzn. zdolne generować bardzo krótkie, rzędu kilku nanosekund, impulsy światła o wysokiej energii. Tak ukształtowany impuls rozbija cząsteczki barwnika, który następnie usuwany jest przez komórki fagocytarne skóry.

 

Jak przebiega zabieg?

Zabieg z reguły nie wymaga znieczulenia. U osób szczególnie wrażliwych stosuje się krem znieczulający. W zależności od koloru barwnika dobiera się odpowiednią długość fali lasera. Czas zabiegu w zależności od wielkości tatuażu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut.
Bezpośrednio po naświetlaniu na skórze widoczny jest niewielki obrzęk. W nielicznych przypadkach mogą pojawić się strupki lub wybroczyny, które goją się w ciągu kilku lub kilkunastu dni.

 

Ile zabiegów należy wykonać?

Ze względu na dużą różnorodność barwników i technik wykonywania tatuaży trudno jest z góry przewidzieć liczbę niezbędnych zabiegów. Z reguły wykonuje się 3-6 zabiegów w odstępie 4-6 tyg. Czas między zabiegami niezbędny jest do usunięcia rozbitych fragmentów barwnika przez komórki fagocytarne.

 

Jakie tatuaże można usuwać?

Praktycznie wszystkie odmiany tatuażu mogą być skutecznie usuwane, zarówno te amatorskie i profesjonalne w tym makijaż permanentny. Również tatuaże powypadkowe.
Obecnie dysponując różnymi długościami światła lasera można usuwać różne kolory barwnika. Najłatwiej poddają się leczeniu kolor czarny i czerwony. Trudniej ustępują kolor żółty, zielony, niebieski.

 

Jakie są możliwe objawy uboczne?

Zastosowanie laserów typu Q-switch wyeliminowało praktycznie ryzyko bliznowacenia.
Poza obrzękiem skóry bezpośrednio po zabiegu z reguły nie występują inne objawy uboczne. W nielicznych przypadkach tworzą się strupki lub wybroczyny, które ustępują po 1-2 tygodniach. Możliwa jest również nieznaczna zmiana zabarwienia lub rysunku skóry po serii zabiegów.