• Home
  • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wypełnianie zmarszczek – Restylane (kwas hialuronowy)

Młoda skóra jest bogata w kwas hialuronowy. Z wiekiem obecność i działanie kwasu hialuronowego w skórze ulega degradacji, co objawia się widocznymi zmianami, takimi jak zmarszczki, bruzdy, fałdy oraz zniekształcenie konturów twarzy. W celu zatrzymania i odwrócenia tego procesu od kilkunastu lat wstrzykuje się do skóry tzw. wypełniacze (fillery).

Obecnie najpopularniejszą substancją stosowaną do wypełniania zmarszczek i bruzd jest kwas hialuronowy.

RESTYLANE jest linią produktów kwasu hialuronowego, zapewniającą kompleksowe rozwiązania w celu korekcji drobnych i głębokich zmarszczek, bruzd i fałdów, jak również do poprawy konturów twarzy, powiększania oraz modelowania ust.

RESTYLANE jest czysto krystalicznym żelem kwasu hialuronowego – polisacharydu naturalnie występującego w organizmie, poddanego procesowi stabilizacji. Gdyby użyć kwasu hialuronowego w zwykłej formie i wstrzyknąć do organizmu, ulegnie on degradacji w ciągu kilku dni. W takim przypadku korzyść z terapii byłaby niezwykle krótkotrwała. Unikalny proces stabilizacji (NASHA™ – Non-Animal-Stabilized-Hyaluronic-Acid), opatentowany i wykorzystywany w produkcji RESTYLANE przez szwedzką firmę Q-MED., zaprocentował żelem kwasu hialuronowego, który jest niemal identyczny z naturalnym, występującym w młodej skórze. Jego zastosowanie powoduje długotrwały efekt w redukcji zmarszczek i znacząco minimalizuje ryzyko reakcji skóry na zabieg Restylane® jako jedyny preparat wypełniający zmarszczki, został w pełni przebadany klinicznie, zgodnie z zasadami Evidence Based Medicine (Medycyna oparta na faktach). Bezpieczeństwo i skuteczność tego preparatu udowodniono w ponad 10 000 000 wykonanych dotychczas zabiegach. Działania niepożądane obserwowano bardzo rzadko i zwykle dotyczyły samego wkłucia.
RESTYLANE pomyślnie przeszedł rygorystyczną procedurę rejestracji w Stanach Zjednoczonych i został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków – FDA (Food and Drug Administration). FDA jest znana z rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń. Pozytywna opinia tej agencji rządowej jest uznawana także poza USA za wyznacznik jakości.

RESTYLANE działa poprzez uzupełnienie zasobów naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie, hamuje rozpad kolagenu wywołany przez kolagenazy, przyczyniając się do poprawy wyglądu skóry, dodatkowo także stymuluje produkcję nowego kolagenu.

Wypełnianie zmarszczek dokonuje się poprzez iniekcje w odpowiednią głębokość skóry, a różne cząsteczki żelu (jest ich kilka rodzajów) dopasowane są do struktury tkanki danej warstwy skóry. Zapewnia to poprawę objętości i jędrności skóry poprzez odpowiednie podnoszenie zwiotczałych tkanek. Takie działanie likwiduje widoczne objawy starzenia.

RESTYLANE działa długotrwale, ale nie permanentnie.
Organizm ludzki posiada własny system enzymatycznego rozkładu kwasu hialuronowego. Efekt po zabiegu utrzymuje się zwykle od 6 do 18 miesięcy, po tym czasie Restylane ulega naturalnemu wchłonięciu (biodegradacji).

Wypełnianie zmarszczek i bruzd

W zależności od głębokości bruzdy lub zmarszczki podaje się różne odmiany preparatu Restylane na odpowiednią głębokość.
Drobne ostre zmarszczki wokół ust, kurze łapki, czoło – Restylane touch, Restylane
Głębsze zmarszczki np. zmarszczki między brwiami, bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy poniżej kącików ust – Restylane, Restylane Perlane
Uniesienie kącików ust – Restylane, Restylane Perlane
Wypełnienie „doliny łez” (zagłębienie biegnące od kąta wewnętrznego oka), likwidacja cieni pod oczami – Restylane, Restylane Perlane
Zabiegi nie wymagają specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Ponieważ Restylane wprowadza się do skóry cienką igłą, dla podniesienia komfortu pacjenta skórę przed zabiegiem należy znieczulić. Przy płytszych zabiegach nakładamy krem znieczulający na ok. 1 godz. Przy głębszych np. wypełnianiu bruzd nosowo-wargowych wykonujemy znieczulenie przewodowe – podobnie jak u stomatologa.
Zabieg trwa do 30 min, a efekt jest natychmiastowy. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te ustępują w przeciągu kilku godzin lub kilku dni, więc pacjent na 2 dzień może wrócić do swoich zajęć.

Powiększanie, modelowanie ust

Produktem przeznaczonym do wypełnienia ust jest RESTYLANE Lipp. Zabieg polega na wstrzyknięciu kw. hialuronowego w odpowiedniej objętości zapewniającej zamierzony efekt:

  • Zaakcentowanie brzegów ust,
  • Wypełnienie czerwieni warg,
  • Zwiększenie objętości warg,
  • Uniesienie kącików ust.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Nie zawsze znaczne powiększenie ust jest pożądane. Wręcz przeciwnie, w większości przypadków delikatny retusz jest wystarczający w uwydatnieniu ust i zachowaniu ich naturalnego wyglądu. Każda pacjentka wymaga indywidualnego traktowania.
Po zabiegu może utrzymywać się obrzęk przez kilka dni, jak również zasinienia związane z wkłuciem. Efekt utrzymuje się przez 6-9 miesięcy. Czas ten zależy od indywidualnych cech u danej osoby (ruchy mimiczne) oraz rodzaju użytego preparatu. Po wykonaniu kolejnych zabiegów efekt utrzymuje się dłużej oraz zużywa się coraz mniej preparatu.